Oyun Alanları

Oyun Etkinlik Alanları

Engelli bireyler için eğitim çalışmalarını gerçekleştirdiğimiz kampüsümüz bünyesinde oyun etkinlik alanları içerisinde bireyler, kum havuzu ve oyun parkı imkanlarından faydalanabiliyor. Kum havuzu, özellikle engelli bireylerde dokunma güdüsünü geliştirmek için faydalı bir alan oluştururken, otistik çocuklar gibi engelli bireyler, dokunma gibi fiziksel yaklaşımlardan rahatsızlık duydukları için ve çekindikleri için bu noktada istenilen gelişimi sağlayabiliyorlar.

Otistik çocuklarda ve bireylerde fiziksel temas, kendileri rıza vermediği sürece gerçekleştirilmemesi gereken ve onlar için büyük bir rahatsızlık oluşturan noktaların başında geliyor. Bu nedenle fiziksel temas konusunda daha rahat ve etkili bir çözüm oluşturulabilmesi için kum havuzu gibi oyun alanları dokunma güdüsüne katkı sağlayarak gelişim elde edilmesini sağlıyor.

Engelli bireylerin kendi çevrelerinde arkadaşları ve ortak alanı paylaştığı kişiler ile birlikte eğlenceli zamanlar geçirebilmesi, oyunlar oynayabilmesi ve zihinsel olarak daha faydalı bir gelişim elde edebilmesi için oyun etkinlik alanları içerisinde oyun parkları yer alıyor. Kurumumuz bünyesinde hizmet vermekte olan eğitmenler, çocuklar ile birlikte oyun parkı içerisinde fiziksel efor sarf edilen ve hareket ile gerçekleştirilen oyunlar oynayarak, hem fazla enerjinin sarf edilmesini hem de daha aktif bir eğitim yapılmasını sağlıyorlar.

Eğitim çalışmaları bünyesinde aktif bir hareket alanına sahip olunması, enerji sarf edilecek ve yaratıcılığın ortaya çıkarılmasını sağlayacak alanların yer alması için kullanılan oyun parkı engelli bireylerde mutluluk oranını arttırdığı için faydalı bir sonuç oluşturmaktadır.